Bu sayfa bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir işlem için tarif kaynakçası görevi göremez. Kişi sayfa içeriğinden bir tarif (yöntem, işlem v.b.) uygularken tüm sorumluluk kendisine aittir.

Ahşap Yapıların Ömrü Ne Kadardır?

Ahşap yapıların ömrü diğer tüm yapı malzemelerinden çok daha uzundur. Gerekli bakım yapılmasa dahi ahşap yapılar 200 yıl rahatlıkla ayakta kalırlar. Dünyanın en eski ve en dayanıklı yapı malzemesi olan ahşaptan yapılan yapılar 800 yıl öncesinden günümüze kadar ulaşmıştır. Norveç, Almanya, Finlandiya, Türkiye de 800 yılı aşmış yapılar mevcuttur.

Ahşap Neden Ekolojik?

Ahşap malzeme yerine kullanılan suni ve kimyasal materyaller kullanıldıkça doğanın aşırı ısınması ve küresel ısınma kaçınılmazdır. buda ahşap malzemeyi seçmenin hem ekonomik hemde sağlıklı bir yol olduğunun kanıtıdır, dünyada kereste ihracatı yapan ülkelerde örneğin Finlandiya Almanya da ormanlık alanların azaldığı değil çoğaldığı görülmektedir, Çünkü kesilen her ağacın yerine 2 adet ağaç dikilmektedir.1tonluk yapı malzemesi üretmek için gereken enerji .
Alüminyum… 20169 Kw/saat
Çelik… 3780 KW/saat
Ahşap… 435 KW/saat

Bakımı Nasıl Yapılır? Bakım Masrafı Nedir?

Bakımı için ürünün bulunduğu oda şartlarına göre 5-8 yılda bir defa dıştan tek kat boyanması yeterlidir. Bu işlemi kendinizde rahatlıkla yapabilirsiniz.

Ne Tür Ahşap Kullanılır? Kurtlanma, Mantarlaşma, Böceklenme Tehlikesi Olur mu ?

Ahşabı çürüten içindeki özüdür bu özü dışarı çıkarmanın tek yolu ise fırınlamaktır, fırınlamış ağaç kurtlanma ve mantarlaşma yapmaz,
Ahşaba zarar veren haşereler, ormanlık alanda dikili bazı ağaçların içinde olurlar, tomruklar kesilirken içine yerleşen bu haşereler içerde gizlenirler, ancak her kerestede haşere olmayabilir, haşere riskini kaldırmanın tek yolu fırınlamaktır, eğer kerestenin içine yerleşen bir haşere varsa fırınlama yoluyla ölecektir.ancak fırınlanmamış ve içinde haşere olan bir kereste üretimde kullanılırsa bu haşere zamanla içerde ürer ve yavaş yavaş diğer kerestelere de sıçrar sonunda 15-20 yıl gibi bir sürede ahşabı kullanılmayacak hale getirir,

Yangına Karşı Direnci Nasıl? Ne Gibi Önlemler Alınıyor?

Genel kanının aksine ahşabın yangına direnci beton ve çelikten üstündür. Bugün ABD’de kapalı spor salonu gibi büyük kalabalıkların bulunacağı yerlerin, yangın tehlikesine karşı ahşap karkas olarak inşasına gidilmektedir, Almanya da gene aynı nedenle çelik konstrüksiyonlar ahşap kaplanmaktadır. Yangınlar üzerine yapılmış araştırmalar ve derlenmiş istatistikler taşıyıcı olarak kullanılan ahşabın en güvenli malzemelerden biri olduğunu açıkça ortaya koymaktadır.
Yangının başlama nedeni hiçbir zaman ahşap değildir ve ısı geçirmeme, kömürleşme özellikleri nedeniyle ahşabın büyük yangınlara ne kadar dayanabileceği kesin olarak hesaplanabilmektedir.
Ahşap ürünler yangına 30-90 dakika dayanabilecek şekilde tasarlanabiliyor. Ancak çıplak çelikler (çeliğin genleşme katsayısının yüksekliği nedeniyle) normal bir yangına ancak 10 dakika dayanabilmektedir.